Nie sposób przecenić zalet napędu 4×4 szczególnie jeśli sporo jeździsz w terenie, po śniegu albo chcesz, aby w każdych warunkach Twoje auto zachowywało się w przewidywalny sposób. W zależności od zastosowanego rozwiązania napęd może być stale rozkładany pomiędzy osie lub dołączany, np. kiedy tył straci przyczepność. Elementem znacząco poprawiającym terenowe możliwości samochodu, jest reduktor. Niektórzy od obecności tego elementu wręcz uzależniają przynależność danego modelu do grona terenówek.

Jak działa reduktor 4×4?

Funkcjonowanie reduktora można porównać do dodatkowego przełożenia w skrzyni biegów, które redukuje obroty, dzięki czemu uzyskiwany jest wyższy moment na kołach. Jest to jednak niezależne od skrzyni i umieszczone poza nią urządzenie, którego zadaniem jest „przełączenie” skrzyni na jazdę terenową. W zależności od producenta i modelu przełożenia reduktora mogą wnosić od 2,0:1 do nawet 4,0:1 (w przypadku samochodów przystosowanych do najcięższych warunków terenowych). Można powiedzieć, że reduktor niejako podwaja liczbę biegów w skrzyni, dając kierowcy możliwość lepszego dopasowania przełożenia do warunków, z jakimi przychodzi mu się zmagać. W większości modeli jego załączenie bądź wyłączenie będzie wymagało jednak zatrzymania samochodu, a nieodpowiednie korzystanie z oferowanych przez niego możliwości grozi przedwczesnym zużyciem i uszkodzeniami (w większości samochodów niedopuszczalne jest np. korzystanie z reduktora podczas napędu załączonego na tylko jedną oś).

Reduktor 4×4 – serwis i naprawa

W naszym warsztacie zajmujemy się reduktorami 4×4 i innymi elementami układu przenoszenia napędu w samochodach terenowych. Dlatego, jeśli chcesz zadbać o prawidłowe funkcjonowanie swojego samochodu terenowego, to zachęcamy Cię do skorzystania z naszych usług. Nie tylko przeprowadzimy serwis i konserwację, ale również pomożemy rozwiązać usterki czy zregenerować reduktor 4×4 w Twoim samochodzie. Nie czekaj, aż problem stanie się jeszcze większy – skontaktuj się z nami i przekonaj się, jak szybko działanie Twojego reduktora może wrócić do normy!

 
Chat  
Porozmawiaj z nami
+